м. Дніпро, Набережна Перемоги 58/235
тел. +380676325392
Email: gidrobud@ukr.net
 
 
 

Буріння свердловин у дві колони

Чому свердловина на воду повинна буритись за технологією в ДВІ КОЛОНИ? Пропонуємо до вашої уваги статтю незалежних експертів.

 

Що це таке і в яких випадках це неминуче

Отже, Вам потрібна свердловина на воду, і бурильники (можливо після спроби звичайного буріння) кажуть Вам, що готові бурити свердловину на Вашій ділянці тільки в дві колони. Що це означає для Вас і чи потрібно шукати інших виконавців, які влаштують свердловину дешевше?
Якщо коротко, буріння в дві колони відрізняється від буріння в одну колону тим, що в першому випадку в свердловину буде вставлено не одна, а дві труби (за принципом телескопа - одна в іншу). При цьому зовнішня труба називається обсадною, внутрішня – експлуатаційною...

Технологія

По суті буріння свердловини в дві колони - це буріння в два етапи. Спочатку бурять свердловину більшого діаметру, ніж це потрібно виходячи з Ваших параметрів (читати більше про те, як вибрати діаметр свердловини), причому зазвичай перше буріння проводиться не на всю глибину, а тільки до повного проходження певних шарів ґрунту: верхніх водоносних горизонтів, плавунів, суглинків і т.д. Як правило, перша колона закінчується в твердих породах ґрунту (водоупор), вище яких знаходиться останній водоносний горизонт перед потрібним.
У цю свердловину вставляють обсадну (зовнішню) трубу, причому обов'язково потрібно ретельно герметизувати зовнішні «підходи» до цієї труби. Простіше кажучи, навколо обсадної труби роблять "подушку" з бетону або глини. На цьому перший етап закінчено.
На другому етапі буріння триває всередині колодязя, що утворився, вже інструментом (буром) меншого діаметру і проводиться до потрібного водоносного горизонту. Додаткова глибина буріння на другому етапі залежить від структури ґрунту у Вашій місцевості і може становити від кількох метрів до кількох десятків метрів.Подальший облаштування свердловини нічим не відрізняється від облаштування в одну колону - при досягненні водоноса в вже встановлену обсадну трубу вставляється ще одна (у цьому випадку вона вже називається експлуатаційною), і саме в цю трубу опускають в майбутньому занурювальний насос. Якщо водоносний горизонт, що шукається, є піщаним, то в нижній частині експлуатаційної труби роблять фільтр, який в обов'язковому порядку зовні обсипають дрібним гравієм.

 

Ціна питання

Виходячи з описаної технології зрозуміло, що для буріння в дві колони, як мінімум, потрібно дві труби, крім того, саме буріння на більшій частині глибини виробляється більшим діаметром, ніж якби колона була одна. Звідси й суттєво підвищена ціна на такі роботи – буріння великим діаметром потребує потужнішого обладнання та більшої кількості трудових та часових витрат. Не забуваємо також про те, що зовнішні стінки обсадної (зовнішньої) труби потрібно герметизувати – а це також додаткові витрати матеріалів та часу.
Виходячи з типових умов, у яких буріння в дві колони є необхідним, зовнішню обсадну трубу роблять з металу, Експлуатаційна (внутрішня) може бути як сталевою, так і пластиковою.

 

Для чого потрібна свердловина у дві колони?

Буріння в кілька колон (насправді їх може і повинно бути більше двох) потрібно тільки з однією метою - для надійної ізоляції всіх водоносних горизонтів і недопущення забруднення кожного з них водами з вищих. Це питання збереження екологічної рівноваги ґрунтових вод. Навіть на схемі, наведеній вище, видно, що свердловина влаштована на третій від поверхні водонос, але при цьому вода з верховодки може потрапляти (стікати) в другий. У тому випадку, якщо Ваші сусіди добувають воду з цього другого водоносу, насправді вони п'ють воду з колодязя, швидше за все, не знаючи про це. А все тільки тому, що Ви (і не тільки Ви) заощадили гроші на дотриманні стандартів буріння своєї, більш глибокої свердловини.
Контраргументом "дешевих" бурильників є надійність та якість цементації затрубного простору. Насправді, будь-яка цементація має лише тимчасовий ефект – рано чи пізно вода знайде собі дорогу вниз в обхід природного фільтрування через водотривкий шар ґрунту – це неминуче і питання лише у часі. Саме тому всі нормативні документи, що регламентують вимоги до буріння свердловин, містять пряму вимогу ізоляції КОЖНОГО водоносу окремою обсадною трубою.На жаль технології влаштування приватних свердловин ніхто до ладу не контролює, тому свердловину в дві колони зазвичай бурять тільки з ініціативи бурильників і в крайніх випадках, коли буріння в одну колону технологічно неможливе. Йдеться про випадки буріння на велику глибину, а також коли у процесі буріння потрібно пройти високорухливі шари ґрунту (пливуни) та існує ризик втрати інструменту у процесі буріння внаслідок самозасипання свердловини.
І саме тому існує думка, що буріння в дві колони потрібне виключно бурильникам. Хоча, навіть у таких випадках, існують компанії, які готові піти на ризик заради завоювання клієнта та пропонують буріння в одну колону там, де інші пропонують бурити лише у дві. Ціна при цьому призначається десь посередині між середніми на ринку цінами буріння в одну та дві колони. Саме цей проміжок у ціні є для таких бурильників по суті страховою премією за ризик втрати інструменту.І слід сказати, останні зазвичай досягають своєї мети, оскільки в більшості випадків вибір виконавця для буріння свердловини на воду базується в основному на гаманці забудовника.
Насправді потрібно багато разів подумати, перш ніж намагатися заощадити на технології облаштування свердловини. Зрозуміло, що бурильники, пропонуючи буріння свердловини в дві колони, думають насамперед про технологічні проблеми, але крім ризику втрати інструменту існує також проблема якості води, яку Ви видобуватимете протягом довгих років.
Справа в тому, що стінки обсадної труби за своєю структурою дуже відрізняються від структури будь-якого з шарів грунту, а тому, якщо над водоносним горизонтом, з якого Ви плануєте добувати воду для будинку, існують інші водоноси, верхня вода неминуче буде стікати по зовнішніх стінках обсадної труби вниз. В результаті, Ви споживатимете по суті саме цю, верхню воду, якість якої, швидше за все, і стала причиною для буріння на велику глибину.
Таким чином, за наявності багатих водоносів вище бажаного, буріння свердловини в одну колону просто не має ніякого сенсу - грошей на буріння Ви витратите значно більше (оплачуючи кожен додатковий погонний метр буріння), а якість води в результаті мало відрізнятиметься від того, якби свердловина була влаштована до цього верхнього водоносного горизонту. Ще раз – цементація затрубного простору, навіть найякісніша, дає лише тимчасовий результат – вода з не ізольованих верхніх водоносів рано чи пізно почне потрапляти у Ваш, це неминуче і справа лише у часі.
У разі облаштування свердловини у дві колони, навіть якщо верхні води і будуть стікати, то тільки до закінчення зовнішньої обсадної труби, яка зазвичай «упирається» в останній водоупор перед потрібним водоносним горизонтом.
Наявність рухливих шарів ґрунту на ділянці буріння зазвичай просто ускладнює сам процес буріння, а також вимагає більш міцних обсадних труб.Підбиваємо підсумки: у яких випадках буріння свердловини у дві колони – об'єктивна необхідність?
Залишивши осторонь технологічні нюанси (якщо технологічно буріння в дві колони неминуче - Вам про це скажуть бурильники), буріння в дві колони однозначно необхідне у разі, якщо вище за той водонос, з якого Ви плануєте качати воду, є інші водоносні горизонти. Якщо таких водоносів немає - є сенс пошукати бурильників, які візьмуться бурити свердловину в одну колону.
Думати про глобальну екологію та ізолювати кожен водонос на шляху до Вашого, на жаль, вже практично безглуздо, особливо якщо йдеться про околиці великих міст – перші водоноси давно вже забруднені сусідськими свердловинами в одну колону.
Стаття надана сайтом: www.skvagina.info

 
 

Буріння свердловин для води

Артезіанські свердловини

Бурение скважин на воду

Автономне водопостачання 

   
 

Дозвіл на буріння

СВЕРДЛОВИНИ ВОДНІ, РОЗВІДКОВІ, БУДІВЕЛЬНІ

БУРІННЯ АРТЕЗІАНСЬКИХ СВЕРДЛОВИН

Свердловина для водозниження

Буріння свердловин взимку

ПРОБУРИТИ СВЕРДЛОВИНУ для ВОДИ

БУРІННЯ СВЕРДЛОВИН ДЛЯ ВОДИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ
ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ
УКРАЇНА

БУРІННЯ СВЕРДЛОВИН ПІД "КЛЮЧ"

ПРОЕКТНІ РОБОТИ І УЗГОДЖЕННЯ

Водна СВЕРДЛОВИНА З ГАРАНТІЄЮ

Вода зі свердловин в Будинок, Свердловина на Дачі

Своя вода на ділянці

Свердловина вода буріння ціна Дніпро

Свердловина Артезіанська

   
       
Разработка сайта - VACUUMS Team
Система управления сайтом - VACUUMS
ООО пгг "Днепрогидрострой"
Все права защищенны
Бурение скважин на воду УКБ-4 СА-4 1БА15В